Μέρα Σχολικού Αθλιτισμού 2023

10η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2023-2024.

Σας ενημερώνουμε ότι η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 θα εορταστεί την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Στο πλαίσιο αυτό το ωρολόγιο πρόγραμμα του Σχολείου τροποιείται ως εξής:

8:30-10:00 , Αθλητικές δραστηριότητες με την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Ι. Ράμμου

10:00-11:30 Girl Power Stories: Αλλάζουμε το αφήγημα, αλλάζουμε το παιχνίδι, από το Girl Power Academy Greece.

Το Girl Power Academy Greece είναι μια πρωτοβουλία της Athens Comics Library που στόχο έχει να αλλάξει το αφήγημα για την ισότιμη συμμετοχή και εκπροσώπηση των γυναικών στο χώρο του ποδοσφαίρου. Με έμπνευση και άμεση συνεργάτιδα την Khaleda Popal, πρώην αρχηγό της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου γυναικών του Αφγανιστάν διοργανώνουμε καμπάνιες, σεμινάρια, αθλητικούς αγώνες και άλλες δράσεις βοηθώντας κορίτσια και αγόρια να παίξουν ισότιμα μέσα και έξω από τα γήπεδα.

Η δράση θα διαρκέσει 2 διδακτικές ώρες και θα περιλαμβάνει: παρουσίαση του έργου, παρέμβαση από αθλητή/αθλήτρια και ανοιχτή συζήτηση με τους μαθητές.

11:45 Λήξη- Σχόλασμα